Strona: POLITALKS - gratulujemy wszystkim uczestnikom / Centrum Języków Obcych

POLITALKS - gratulujemy wszystkim uczestnikom

2019-04-10

Składamy serdecznie podziękowania oraz ogromne gratulacje naszym wspaniałym studentom za uczestnictwo w konkursie na najbardziej kreatywną i oryginalną formę prezentacji podczas pierwszej uczelnianej edycji wystąpień publicznych w języku angielskim pt.: PoliTalk  zorganizowanej przez Studium Języków Obcych Politechniki Rzeszowskiej.

Wydarzenie zostało zainspirowane znanymi na całym świecie konferencjami TED, podczas których prezentowane są krótkie wystąpienia, przedstawiające wartościowe idee i cenne konkluzje, motywujące do działania, wywołujące refleksję oraz pozostawiające słuchaczy z wieloma tematami do przemyślenia.

Jesteśmy dumni, że w murach naszej uczelni kształcą się tak kreatywni i zdolni studenci. Ich krótkie, bo zaledwie pięciominutowe prezentacje zawierały rozważania, które pomimo tak młodego wieku autorów były bardzo mądre, wyważone i dojrzałe.

Należy tu podkreślić ogromny wkład pracy w przygotowanie tych wykładów, tym bardziej, że były one wygłaszane w języku angielskim. Wystąpienia publiczne nadal pozostają jednym z najbardziej stresujących przeżyć i doświadczeń dla wielu prelegentów, nasi mówcy jednak poradzili sobie z wyznaczonym wyzwaniem doskonale. Wszystkie prezentacje były błyskotliwe w przekazie i formie, a ich autorzy wykorzystywali slajdy, gadżety i rekwizyty dla poparcia swoich tez. Mogliśmy więc zobaczyć ślicznego czekoladowego zajączka owiniętego w złotą folię z czerwoną kokardką, który w pewnym momencie pod naciskiem pęka i okazuje się, że w środku jest pusty. W ten sposób Natalia Wilk starała się udowodnić, że nasza powierzchowność bez odpowiedniego wnętrza i osobowości nie ma większego znaczenia. Bardzo ciekawy, poparty prezentacją w Power Poincie był również wykład Arkadiusza Kalandyka, mówiącego o zagrożeniach wynikających z rozwijającej się dziedziny automatyzacji. Ola Pazdan ubrana w granatowy szkolny mundurek dowodziła, iż powszechne niezadowolenie wynikające z przymusu ich noszenia uzasadnione jest ich mało atrakcyjną formą, co więcej jednakowy ubiór dla wszystkich uczniów tłumi poczucie indywidualności oraz ogranicza wolność. Tomek Warcholak sugerował, że nauka języka angielskiego przychodzi dużo łatwiej, jeżeli odbywa się na podstawie treści, które nas interesują. I tak on sam nauczył się bardzo płynnej komunikacji podczas gier komputerowych, które umożliwiały mu kontakt z młodymi ludźmi z całego świata. Karolina Panek, swobodną angielszczyzną opowiadała o tym, jak została Youtuberką oraz z wielkim zaangażowaniem mówiła o pokonywaniu własnych słabości i lęków w dążeniu do realizacji swoich ambicji muzycznych. Muzyka to również świat zainteresowań Bartosza Kopaczyńskiego, którego piękny akcent brytyjski zachwycił jurorów. Bartek dał popis swoich umiejętności kończąc swój wykład przy akompaniamencie gitary. Marcelina Bełzo dowodziła, że w języku najważniejsza jest umiejętność komunikacji, nie akcent, którym się posługujemy. Bardzo piękne i motywujące wystąpienie przygotowała Kasia Ślęp mówiąca o sposobach pokonywania strachu przed wystąpieniem publicznym. Prezentacja Natalii Marciniec dotyczyła środowiska pracy i tego jak my Polacy podchodzimy do obowiązków zawodowych. Bartłomiej Nawoj, zdobywca pierwszej nagrody, zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo dalszego rozwoju sztucznej inteligencji, która w niedalekiej przyszłości może wyeliminować człowieka. Michał Pogan w swoim wykładzie How would you live your life if you knew you would die in a year? mówił o tym jak pożytkujemy swój czas i ile tak naprawdę go marnujemy. Piękna i niezwykle pouczająca była prezentacja Artura Przystasia, który dowodził jak ważna jest znajomość historii, pozwalająca na uniknięcie ryzykownych zachowań analogicznych do tych jakie miały miejsce w przeszłości. Dawid Wołek mówił o naszych indywidualnych możliwościach walki z globalnym ociepleniem, a Michał Kruczek na przykładzie wielkich przedsiębiorców i biznesmenów pokazał, że osiągnięcie sukcesu jest możliwe, jeśli jesteś wizjonerem, kreatorem i nie boisz się odważnych wyzwań. Jerzy Pasławski wykazał się ogromną wiedzą na temat piwa i sposobów jego warzenia. Ogromne zdziwienie wywołało wprowadzenie na scenę roweru stacjonarnego, którego właścicielka Natalia Uberman przekonywała, że podobnie jak na rowerze tak i w życiu, aby móc poruszać się naprzód musimy zachować harmonię, równowagę i być szczęśliwym.

Na koniec nie sposób nie wspomnieć i wyróżnić niezwykle charyzmatycznego konferansjera Wiktora Dziadosza, który w języku angielskim poprowadził całe wydarzenie i przedstawiał kolejnych prelegentów.

Widząc oddanie z jakim wszyscy uczestnicy podeszli do tego jakże trudnego wyzwania, oraz słysząc ich opinie, że tego typu inicjatywy są dla nich bardzo cenne i potrzebne w zdobywaniu doświadczenia i oswajaniu się z wystąpieniami publicznymi, liczymy na kolejne, równie udane edycje POLITALK.

Pomysłodawczynią, inicjatorką i organizatorką imprezy była mgr Katarzyna Kurek, która zachęciła i zaangażowała studentów do wzięcia udziału w imprezie oraz włożyła mnóstwo pracy w dokonanie korekty językowej wszystkich wystąpień.

Pomoc techniczną oraz bardzo sprawny przebieg wydarzenia zapewnił dr Mateusz Szal, a jury w składzie: mgr Jolanta Mazurek, mgr Małgorzata Doroszkiewicz, mgr Agnieszka Kozik, mgr Barbara Rochecka i mgr Tomasz Gajdek bacznie obserwowali wszystkie wystąpienia, aby wyłonić najlepszych mówców.

Składamy piękne podziękowania za niezwykle atrakcyjne nagrody ufundowane przez: Wydawnictwo Pearson, NGLearning, Samorząd Studencki oraz mielecką firmę Bury Sp.z o.o..